Biznes

System WMS – czym jest oraz kto zajmuje się jego wdrażaniem?


Trudno wyobrazić sobie w dzisiejszych czasach magazyn niewspomagany żadnym oprogramowaniem. Przedsiębiorcy, chcąc osiągać jak najlepsze wyniki sprzedażowe, muszą polegać na najnowszych metodach cyfryzacji w niemal każdym obszarze. Zarządzanie procesami magazynowymi to skomplikowana czynność, wymagająca zatrudnienia wykwalifikowanego i doświadczonego personelu. Nawet spory sztab ludzi okaże się jednak bezradny, kiedy nie ma ujednoliconego systemu przydzielania obowiązków. Powstanie systemów WMS przyczyniło się w dużej mierze do poprawy efektywności pracy na halach składowania. Czym jest i o co dba takie oprogramowanie? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie.

Co to jest system WMS?

Narzędzie WMS (z ang. Warehouse Management System) jest kompleksowym oprogramowaniem informatycznym, pomocnym w zarządzaniu magazynem oraz monitorującym wszystkie zdarzenia, które zachodzą na halach składowania. Dzięki obecności takiego systemu, przedsiębiorcy mogą w znaczny sposób przyspieszyć całkowity proces realizacji zamówienia. Ten składa się z kilku części opisujących przyjęcie dostawy, przechowywanie oraz późniejsze wydawanie i wysyłkę. Coraz większa liczba firm decyduje się wprowadzać możliwość handlu internetowego w swoje struktury. Przystosowując magazyn do skali zamówień internetowych, oprogramowanie do zarządzania magazynem okaże się więc koniecznością.

Zdjęcie: quantum-software.com

Jakie funkcje posiada WMS?

Wdrożenie systemu WMS z oferty producenta Quantum Qguar, to gwarancja przystosowania magazynu do współczesnych standardów. Skutkiem zwracającej się już po krótkim czasie inwestycji jest przyspieszona i dużo bardziej precyzyjna logistyka magazynowania. Sposób prowadzenia magazynu, współcześnie nazywany „analogowym”, jest już nieco przestarzały i przy chęci rozbudowy przedsiębiorstwa zdecydowanie się nie sprawdzi. Dedykowany system magazynowy dba między innymi o takie zadania jak:

  • przyjmowanie towaru – nadanie każdemu towarowi specjalnej etykiety oraz umieszczenie danych w systemie;
  • wskazanie lokalizacji ładunku – przydzielenie odpowiedniego miejsca na regale, sugerując się wagą oraz rodzajem produktu;
  • kompletowanie – pokazanie osobom zatrudnionym ścieżki kompletacji, znacznie przyspieszające ogólny proces realizacji zamówienia;
  • wysyłka z magazynu – zarządzanie załadunkiem oraz automatyczne wypisanie towaru z systemu;
  • kontrola ilościowa i inwentaryzacja – bieżące sprawdzanie wszystkich stanów magazynowych wraz z regularną aktualizacją.

Większość systemów WMS może stanowić moduł dla popularnych już narzędzi ERP. To rozwiązanie bardzo praktyczne i pozwalające zintegrować ze sobą wszystkie działy w firmie. Decydując się na Qguar WMS zyskujemy narzędzie wysokiej klasy, mogące stanowić o całkowitej efektywności magazynu. Warto wspomnieć, że w perspektywie całej firmy magazyn jest miejscem, od którego zależy najwięcej. Brak opóźnień i szybka realizacja procesów w tym sektorze z pewnością pozwolą zachować klientów i zwiększyć renomę swojej marki.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
38 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *