Budownictwo

Zabezpieczenia do pracy na wysokości – porady BHP


W branży budowlanej co drugi wypadek śmiertelny lub powodujący ciężki uszczerbek na zdrowiu jest związany z pracami na wysokości. Wielu tych tragedii można było jednak uniknąć dzięki przestrzeganiu zasad BHP.

Niestety część pracodawców nadal uznaje, że najprostsze i najtańsze zabezpieczenia wystarczą, by zapewnić pracownikom bezpieczeństwo – nawet, jeśli ich stan techniczny budzi zastrzeżenia. Tymczasem wydajna ochrona na placu budowy wymaga nie tylko użycia specjalistycznego sprzętu, ale też rygorystycznego przestrzegania norm.

Ochrona osobista w pracach na wysokości – niezbędne wyposażenie

Zacznijmy od kwestii zabezpieczeń. Podczas pracy na wysokości stosuje się ich dwa rodzaje – środki ochrony zbiorowej oraz indywidualnej. Te pierwsze zapewniają podstawowe zabezpieczenie dla wszystkich znajdujących w danym miejscu osób. Obejmują między innymi pomosty robocze, balustrady, siatki oraz rusztowania (robocze i ochronne).

Środki ochrony indywidualnej to z kolei:

  • odzież ochronna (np. rękawice, obuwie czy spodnie) – jej zadaniem jest ochrona nie tyle przed skutkami upadku, co zagrożeniami wynikającymi z pracy wykonywanej na wysokości (np. cięcia szlifierką). Szeroki wybór odzieży ochronnej znajdziemy na https://pol-paw.pl/odziez-robocza-c-1050.html;
  • ochrona głowy: powinien być przede wszystkim wytrzymały, lekki i idealnie dopasowany. Skorupy najczęściej wykonuje się z polietylenu lub materiałów kompozytowych na bazie poliestru i włókien szklanych. Jeśli chodzi o pasek podbródkowy, najlepiej sprawdzają się modele z zapięciem czteropunktowym, zapewniającym łatwość regulacji i dobre trzymanie;
  • szelki do pracy na wysokości: składające się z poliamidowych pasów połączonych ze sobą wytrzymałymi szwami oraz metalowymi klamrami. Często stosowane w połączeniu z pasem biodrowym;
  • linki bezpieczeństwa: mogą być używane w komplecie ze specjalnym amortyzatorem lub osobno. Ich zadanie to powstrzymywanie spadania oraz absorpcja energii.

Bezpieczeństwo prac na wysokości – najważniejsze zasady

Bezpieczeństwo pracowników zależy jednak nie tylko od tego, czy pracodawca dostarczy im środki ochrony zbiorowej i indywidualnej. Równie ważne jest przeszkolenie wszystkich osób przebywających na budowie i zadbanie o to, by przestrzegano na niej norm BHP. Z punktu widzenia pracy na wysokości największe znaczenie mają zasady dotyczące:

  • organizacji pracy: wykonanie zadań nie może wiązać się z koniecznością wychylania poza balustrady oraz poza obrys drabiny lub pomostu;
  • jakości zabezpieczeń: wszystkie drabiny, klamry, rusztowania, pomosty lub mocowania linek bezpieczeństwa powinny być w idealnym stanie technicznym, który ponadto musi podlegać regularnym kontrolom. Duże znaczenie ma też jakość odzieży i ŚOI. Dlatego warto wybierać produkty od sprawdzonych dostawców – np. z https://pol-paw.pl/rekawice-i-ochrona-rak-c-2.html.

Prace na wysokościach – wyznaczenie stref niebezpiecznych

Prace na wysokości wiążą się z ryzykiem nie tylko dla wykonujących je pracowników, ale też dla osób postronnych. Dlatego tak ważnym elementem jej organizacji jest wyznaczenie stref niebezpiecznych – zagrożonych upadkiem przedmiotów. Zgodnie z aktualnymi przepisami, muszą one wynosić co najmniej 10 proc. wysokości, z której jest możliwy upadek (ale nie mniej niż 6 metrów). Konieczne jest też uniemożliwienie dostępu do nich osobom postronnym poprzez odgrodzenie balustradami.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
85 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *