Rodzina i dziecko

Jak nauczyć dziecko liczyć? Rady od ekspertów z firmy Lidibrii!


Lekcje matematyki w szkole wielu dorosłym nie kojarzą się przyjemnie. Tym bardziej więc rodzicom małych dzieci zależy, by proces nauki liczenia ich pociechom nie tylko przynosił oczekiwane efekty, ale i odbywał się bez zniechęcenia czy trudności. Kiedy warto zacząć uczyć dzieci matematyki i jak do tego podejść, by osiągnąć sukces?

Dlaczego matematyka jest ważna dla rozwoju dziecka?

Według wielu psychologów oraz matematyków nauka liczenia odgrywa istotną rolę we wszechstronnym rozwoju każdego dziecka. Nie bez powodu matematyka nazywana jest królową nauk. Nietrudno dojść do wniosku, że wczesna nauka matematyki przyniesie same korzyści. Warto jednak podejść do tego nieco inaczej i nie opierać się wyłącznie na suchych faktach. Wprost przeciwnie — umiejętność liczenia powinna kojarzyć się dzieciom z przyjemnością. Nie ma zatem lepszego sposobu na naukę niż przez zabawę.

Zabawy matematyczne dla dzieci pomagają ukształtować zdolność logicznego myślenia i jednocześnie wspierają prawidłowy rozwój. Co więcej, maluchy są zwykle bardzo ciekawe świata i stale szukają nowych doznań. Warto to wykorzystać i od najmłodszych lat wprowadzać coraz to ciekawsze treningi dla umysłu oparte właśnie na zadaniach matematycznych. W ten sposób dziecko zwiększa swoją inteligencję, poprawia pamięć i wyobraźnię, ćwiczy myślenie operacyjne czy stymuluje wzrok, słuch i mowę.

Nauka liczenia w codziennych sytuacjach

Dobrym sposobem na to, by nauczyć dziecko liczyć są codzienne sytuacje, z których wykorzystać można tak naprawdę każdą. Ważne jest jednak to, by sprawiała ona dziecku przyjemność i wykazywało ono zainteresowanie. Dzieci mogą uczyć się liczyć wszędzie i o każdej porze. Może to być przy okazji zakupów (odmierzanie pieniędzy) czy gotowania (odmierzanie składników). W ten sposób uda się nie tylko rozwinąć u malucha umiejętności matematyczne, ale też kulinarne i inne. Istotne jest jednak to, by nie poprawiać dziecka, kiedy popełni błąd. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo zniechęcenia pociechy do dalszej nauki.

Zabawki do nauki liczenia

W sklepach z akcesoriami i zabawkami dla dzieci obecnie można znaleźć wiele zabawek, które służą do nauki liczenia. Może to być na przykład piramida matematyczna i inne pomoce pedagogiczne. Warto wybierać takie zabawki, które dopasowane są do wieku dziecka. Dzięki temu będzie ono mogło lepiej zrozumieć zagadnienia. Warto sięgać także po różnego rodzaju książki, w których mowa jest o liczbach. Innym ciekawym rozwiązaniem jest na przykład liczenie zabawek, które dziecko posiada czy granie w gry planszowe, w których możliwe jest liczenie pól pozostałych do przejścia.

Matematyka jest obecna w codziennym życiu każdego. Opiekując się dziećmi, można szybko zauważyć, że każda wspólna aktywność staje się idealną szansą na naukę liczenia i tym samym wsparcie rozwoju młodego człowieka.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
22 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *