Dzieci

Jak przyspieszyć proces nauki? Szybkie uczenie się w praktyce


Umiejętność szybkiego przyswajania informacji ma ogromne znaczenie w nieustannie zmieniającym się świecie i ciągłym napływie nowych wiadomości. Zdolność efektywnej i szybkiej nauki można rozwijać lub się jej nauczyć, podobnie jak każdej innej czynności. Opanowanie dużej ilości danych w krótkim czasie pomaga m.in. zdobyć wymarzony awans lub kwalifikacje zawodowe oraz dbać o samorozwój. Dowiedz się, jak przyspieszyć proces nauki i poznaj praktyczne wskazówki, które Ci w tym pomogą!

Jak uczyć się szybko i efektywnie?

Szybkie uczenie się jest możliwe m.in. dzięki wykorzystaniu odpowiednich technik przyswajania informacji. Jedną z pomocnych praktyk jest metoda Feynmana oraz podział informacji do nauki na mniejsze bloki, korzystanie z infografik lub wizualizacji. Najlepsze rezultaty przynosi też łączenie teorii z praktyką, np. powtarzanie na głos nowo poznanych słów w obcym języku i tworzenie zdań czy opowieści z ich wykorzystaniem.

Praktyczne narzędzia przyspieszające proces nauki

Można pomóc sobie w nauce i przyspieszyć cały proces, wykorzystując poniższe metody i wskazówki. Przyswajanie informacji będzie dzięki temu przebiegać w krótszym czasie, stanie się też bardziej efektywne.

  1. Techniki mnemotechniczne

Techniki mnemotechniczne ułatwiają zapamiętywanie danych przez tworzenie skojarzeń: 

  • akronimy polegają na skróceniu dłuższej frazy do pierwszych liter każdego wyrazu;
  • wizualizacje powiązane są z materiałem, który należy zapamiętać;
  • mapy myśli – to graficzne wsparcie nauki, pomaga uporządkować nowo przyswojone informacje.
  1. Metoda Feynmana

Technika polega na powtarzaniu własnymi słowami nowo poznanych faktów w taki sposób, jakby tłumaczyło się je innej osobie. Metoda Feynmana ułatwia też rozumienie trudnych zagadnień i ich zapamiętywanie.

  1. Technika Pomodoro

W metodzie Pomodoro stosuje się podział całego materiału do nauki na mniejsze partie i naukę w blokach 25-minutowych. Między blokami należy zrobić 5 minut przerwy. W ten sposób możliwe jest utrzymanie koncentracji na wysokim poziomie oraz zapobieganie szybkiemu zmęczeniu.

  1. System powtórek

Systematyczne powtarzanie informacji – czy to przez czytanie, czy używanie aplikacji mobilnych – pozwala dobrze utrwalić wiedzę, która nie zniknie z pamięci np. tuż po napisaniu sprawdzianu lub egzaminu.

  1. Nauka aktywna zamiast pasywnej

Sama teoria nie przyniesie wspaniałych rezultatów, dlatego należy podejść do nauki aktywnie. Warto rozwiązywać zadania matematyczne, logiczne czy językowe, tworzyć notatki (np. w formie infografik) lub dyskutować z innymi osobami na konkretny temat.

  1. Wykorzystanie multimediów

Nauka nie musi opierać się wyłącznie na czytaniu podręczników. Można uprzyjemnić i przyspieszyć proces uczenia się poprzez oglądanie filmów lub korzystanie z interaktywnych kursów i gier edukacyjnych.

  1. Metoda SQ3R

Technika polega na nauce poprzez: przeglądanie (S jak survey), zadawanie pytań (Question), czytanie (Read), odpowiadanie (Recite) i powtarzanie (Review) materiału.

Podsumowanie

Osiągnięcie szybkiego tempa nauki jest możliwe za sprawą technik, które stymulują umysł do efektywnej pracy oraz tworzenia skojarzeń. W ten sposób informacje są łatwiej i lepiej zapamiętywane oraz wykorzystywane w praktyce. Wybór najlepszej metody nauki zależy od indywidualnych preferencji. Zdolność przyswajania informacji w krótkim czasie przydaje się w wielu dziedzinach życia, warto więc poświęcić czas na jej rozwijanie.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
56 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *