Różne

Jak obniżyć poziom cukru we krwi naturalnymi metodami?


Podwyższony poziom cukru we krwi to cichy zabójca. Tym bardziej, że daje objawy, które często bagatelizujemy lub nie daje żadnych objawów. Jeśli mamy stwierdzoną cukrzycę, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza, czyli stosować przepisane nam leki. Jeśli jednak badania wykazały stan przedcukrzycowy, w porozumieniu z lekarzem możemy wyrównać poziom cukru we krwi bez stosowania metod farmakologicznych. Jak obniżyć poziom cukru we krwi dzięki kilku trikom?

Obniżenie poziomu cukru we krwi – najważniejsza jest dieta

Zaznaczmy jeszcze raz, że w przypadku cukrzycy (powyżej 125 mg/dL na czczo) nie wolno działać na własną rękę – każde nasze działanie musi zostać zaakceptowane przez lekarza. Podobnie wygląda to w przypadku stanu przedcukrzycowego (100-125 mg/dL na czczo) również należy skonsultować się z lekarzem, który najczęściej zaleci zmianę diety i stylu życia, by bez metod farmakologicznych obniżyć poziom cukru we krwi i by pacjent świadomie utrzymywał dobre wyniki w przyszłości.

W obniżaniu poziomu cukru we krwi najważniejsza jest dieta. Powinna ona być odpowiednio zbilansowana, choć ilość węglowodanów należy nieco zmniejszyć na korzyść białka i tłuszczu. Dobrym trikiem jest jedzenie śniadań białkowo-tłuszczowych, np. jajecznicy i jajek w innej postaci z dodatkiem pasty z awokado, choć warto włączyć do takich śniadań warzywa o niskim indeksie glikemicznym. Takie śniadanie nasyci nas na długo i pozwoli bez podjadania przetrwać do późnego drugiego śniadania lub lunchu.

Dobrą praktyką jest zmniejszenie liczby posiłków (z 6 na 4 lub z 5 na 3), aby rzadziej podnosić poziom glukozy i insuliny we krwi, dzięki czemu tkanki uwrażliwiają się na działanie insuliny i lepiej sobie radzą z obniżaniem poziomu glukozy. Dobrze sprawdza się także dieta o niskim indeksie glikemicznym. Przede wszystkim należy postawić na produkty nieprzetworzone lub przetworzone w niewielkim stopniu – żywność przetworzona szybko podwyższa poziom cukru we krwi.

Dobrze jest także przynajmniej na jakiś czas całkowicie zrezygnować ze słodyczy, ale jeśli przezwyciężenie ochoty na słodkie jest dla nas bardzo trudne, wybierajmy zdrowsze węglowodany (no. ulubione owoce, wysokiej jakości czekoladę bez żadnego nadzienia) i koniecznie łączmy je z białkiem i tłuszczem – np. przygotowując koktajle z jogurtem naturalnym. Węglowodany w towarzystwie białek i tłuszczów powodują znacznie wolniejsze uwalnianie glukozy do krwi.

Jak obniżyć poziom cukru dzięki aktywności fizycznej?

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm – również obniża poziom cukru we krwi. Dzieje się tak dzięki temu, że tkanki w organizmie stają się bardziej wrażliwe na insulinę, a podczas ćwiczeń organizm czerpie energię z zapasów glukozy. Istnieje jednak spór, jaki rodzaj ćwiczeń najlepiej wpływa na gospodarkę insulinową:

  • ćwiczenia aerobowe – bieganie, basen, jazda na rowerze wykonywane w sferze tlenowej pozwalają czerpać z zapasów glukozy, tkanki uwrażliwiają się na insulinę
  • ćwiczenia siłowe – podczas ćwiczeń z obciążeniem mięśnie w jeszcze większym stopniu wykorzystują zapasy energii, również tkanki bardziej uwrażliwiają się na insulinę; w mniejszym stopniu wpływają one jednak na wydolność serca
  • ćwiczenia interwałowe – najefektywniejszy rodzaj wysiłku fizycznego; interwały o bardzo dużej intensywności przeplatane są interwałami o niskiej intensywności (np. sprint przeplatany truchtem lub marszobiegiem); w największym stopniu zużywają zapasy energii, czerpiąc z nich także przez 24 godziny po ćwiczeniach, zajmują też najmniej czasu (do pół godziny), wymagają jednak dobrego przygotowania, nie mogą ich wykonywać osoby, które wcześniej w ogóle nie trenowały

WHO zaleca, by w tygodniu poświęcać co najmniej 150 minut na ćwiczenia o średniej intensywności lub 90 minut na ćwiczenia o dużej intensywności. Tak naprawdę najważniejsze jest, by ćwiczyć w taki sposób, w jaki sprawia nam to przyjemność.

W obniżeniu poziomu cukru we krwi pomoże także odpowiednia suplementacja – inozytol, morwa biała czy magnez i witamina D3 pomagają regulować gospodarkę insulinową. Ogromną rolę odgrywa także picie dużej ilości wody, która ułatwia filtrowanie różnych substancji, w tym glukozy.

Artykuł powstał we współpracy z apteką internetową apteka-leki.pl

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
100 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *