Różne

Jak wykorzystać lornetkę w fotografii?


Lornetka kojarzy się z wyprawami w teren i oglądaniem dzikich zwierząt, ptaków, samolotów czy innych obiektów położonych w oddali. Warto jednak wiedzieć, że lornetka przydaje się również w fotografii! Jakie korzyści niesie fotografowi? I jaką lornetkę wybrać, by zrobić niepowtarzalne zdjęcia?

Lornetka na sesji zdjęciowej w plenerze

Bycie fotografem polega nie tylko na robieniu atrakcyjnych wizualnie zdjęć, ale także na poszukiwaniu tego, co unikalne. Na wnikliwym, dociekliwym patrzeniu na świat. Właśnie takim fotografom – pasjonatom żądnym wyjątkowości – przydaje się na sesjach plenerowych lornetka. Pozwala spojrzeć dalej niż oczy i znaleźć mocny, emocjonujący kadr. To z kolei przekłada się na niesamowite zdjęcia, nierzadko konkursowe. Lornetka sprawdza się zwłaszcza w fotografii przyrodniczej, w której zbliżenie się do dzikich zwierząt czy ptaków mogłoby je spłoszyć i zaprzepaścić ujęcie.

Dlaczego właśnie lornetka, a nie aparat z teleobiektywem? Oczywiście by wykonać zdjęcie z oddali, będzie trzeba użyć długiego obiektywu z dużym przybliżeniem, jednak wyszukiwanie przez niego godnych uwagi kadrów jest niewygodne. Podczas gdy teleobiektyw jest masywny i nieporęczny, lornetka wprost przeciwnie – lekka i komfortowa.

Jaka lornetka sprawdzi się w fotografii?

Wybór lornetki do zdjęć w plenerze musi uwzględniać: 1) cel: dalekie widzenie, powiększenie dopasowane do obiektu zdjęciowego, 2) wygodę fotografa: ergonomiczny korpus, niewielka waga, kieszonkowy rozmiar, 3) zmienne warunki pogodowe: optyka antyrefleksyjna, perfekcyjna nieprzepuszczalność wilgoci, 4) odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wymogi te spełniają m.in. lornetki Kandar, które przy okazji odznaczają się atrakcyjną ceną na tle konkurencyjnych produktów.

Dodatkowe korzystne cechy to np. lustrzane powłoki dielektryczne i korygujące przesunięcia fazowe, dzięki którym obraz w lornetce jest wyrazisty, a kształty rzeczywiste. Jeżeli planujesz fotografować małe zwierzęta, może nawet owady, ważne będą wysoka rozdzielczość w połączeniu z dużym przybliżeniem – to zestawienie daje bardzo dobry wgląd w detale. Inną wartą uwagi funkcją jest system redukcji drgań, czasami dostępny w kilku trybach, np. redukcji drgań rąk fotografa oraz redukcji drgań podłoża (w trakcie jazdy samochodem terenowym czy płynięcia statkiem na morzu).

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Morowo – militaria, outdoor, survival.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
89 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *