Różne

Koncert od kuchni – o czym myślą organizatorzy?


Przygotowanie koncertu wymaga ogromnych nakładów pracy. Na co zwracają uwagę organizatorzy? Jak rozwój technologii ułatwia im zadanie? Zostań z nami, by zajrzeć za kulisy muzycznego eventu.

Co skrywa scena?

Centrum uwagi w trakcie koncertu stanowi scena. To na niej ma miejsce performance, dla którego przybywają tłumy gości. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak wiele dzieje się za kulisami. Specjaliści od dźwięku, oświetlenia, bezpieczeństwa oraz innych obszarów związanych z organizacją koncertów pracują w pocie czoła, by wszystko przebiegło zgodnie z planem. Stanowiska ich pracy mieszczą się bezpośrednio za sceną, w jej okolicach, a czasami nawet pod podłogą, na której odbywa się występ.

Konstrukcja dopasowana do potrzeb

Każdy koncert jest inny. Infrastruktura wydarzenia niejednokrotnie musi zostać dopasowana do planowanego show. Wiele eventów muzycznych odbywa się na scenach składanych z mniejszych elementów. Rozwiązanie to daje organizatorom dużą elastyczność, pozwalając na uzyskanie konstrukcji o konkretnych parametrach. Także sceny postawione na stałe bywają poszerzane i urozmaicane z pomocą mobilnych elementów. Na rynku nie brakuje również nowoczesnych rozwiązań umożliwiających złożony performance. Dla przykładu, organizatorzy coraz częściej decydują się na wykorzystanie zdalnie sterowanych, ruchomych podestów scenicznych. Pozwalają one na zmianę kształtu i układu sceny w trakcie trwania koncertu. Jeśli zajmujesz się organizacją eventów lub interesują Cię rozwiązania sceniczne, przyjrzyj się produktom BSC System. Znajdziesz wśród nich wiele przełomowych rozwiązań wykorzystywanych na największych koncertach w naszym kraju.

Wyzwania logistyczne

Eventy muzyczne nie miałyby racji bez odpowiedniego oświetlenia i nagłośnienia. W tym celu scena musi zostać wyposażona w liczne urządzenia, takie jak lasery, halogeny, głośniki, przetworniki, monitory i wiele innych. Każdy koncert jest inny, a organizatorzy decydują się na różne metody generowania efektów specjalnych. Z reguły im większe wydarzenie, tym więcej pracy należy wykonać. Dostarczenie światła oraz dźwięku do najdalszych zakątków widowni stanowi ogromne wyzwanie logistyczne. Na szczęście nowoczesne technologie oraz przemyślane zarządzanie umożliwiają organizowanie koncertów na niewyobrażalną dotąd skalę. Przełomowym momentem w rozwoju technologii eventowej były lata 90. XX wieku. To wtedy odbyły się legendarne występu Jeana Michela, Jarre’a, Roda Stewarta i The Rolling Stones, które obserwowały na żywo miliony ludzi.

Bezpieczeństwo

Organizatorzy koncertów poświęcają mnóstwo uwagi kwestiom bezpieczeństwa nie bez przyczyny. Obecność dużej grupy ludzi na małej przestrzeni zwiększa ryzyko wypadku. Sytuacje tego typu niejednokrotnie zdarzały się w przeszłości. Do wyższego poziomu bezpieczeństwa przyczyniają się zarówno nowoczesne produkty technologii scenicznej, jak i odpowiednio zorganizowane służby porządkowe.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
38 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.