Najczęściej wykształca się w wieku dziecięcym i niemal zawsze samoistnie zanika. Jeśli tak się nie stanie, koślawość pięt na późniejszych etapach rozwoju może stanowić poważny problem. Przedłużająca się powoduje bowiem uciążliwy ból stóp i łydek. Kiedy koślawe pięty wymagają interwencji specjalisty i jakie są sposoby łagodzenia problemu? Przeczytaj i sprawdź.
Koślawe pięty – sposoby leczenia i łagodzenia dolegliwości
Koślawe pięty wykazują negatywny wpływ na sposób funkcjonowania całego organizmu. Związane z przypadłością obniżenie łuku stopy może bowiem prowadzić do trudności w poruszaniu się i szybszego odczuwania zmęczenia kończyn dolnych. Łagodzenie uciążliwych dolegliwości i skuteczne leczenie koślawości pięt nie powinno być prowadzone bez konsultacji ze specjalistą – ortopedą lub fizjoterapeutą. U pacjentów niemal zawsze konieczne okazuje się wdrożenie specjalnie opracowanego zestawu ćwiczeń, obejmującego rozciąganie ścięgien Achillesa i mięśni łydki oraz napinanie mięśni stopy. Często niezbędne jest uzupełnienie tego zestawu o ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg, pośladków i brzucha.
Koślawa stopa – wsparcie leczenia
Regularne ćwiczenia niemal zawsze wymagają wsparcia. Osobom, które zmagają się z koślawymi piętami, zaleca się korzystanie ze specjalnie zaprojektowanych wkładek, podpiętek i/lub zapiętków. Charakteryzujące się staranną konstrukcją akcesoria proponuje Coccine – marka, we współpracy z którą stworzyliśmy niniejszy artykuł.
Fot. Shutterstock