Od którego tygodnia można farbować włosy w ciąży?


Czy można farbować włosy w ciąży, to pytanie, które zadaje sobie niemal każda kobieta, która robiła to wcześniej. Farbowanie włosów w ciąży to temat, który powraca jak bumerang na forach dla przyszłych matek, w gabinetach lekarskich i salonach kosmetycznych. Sprawdzamy, jak sprawa wygląda w praktyce.

Kiedy można farbować włosy w ciąży?

Czy można farbować włosy w ciąży w pierwszym trymestrze?

Powszechnie wiadomo, że pierwszy trymestr jest pod wieloma względami trudny. To wtedy najpełniej uwidoczniają się różne dolegliwości ciążowe, ogólne zmęczenie i nadwrażliwość na zapachy. Mdłości są codziennością większości przyszłych mam.

Zarówno lekarze, jak i fryzjerzy odradzają farbowanie włosów w pierwszym okresie ciąży. Trzeba pamiętać, że farba do włosów to rozmaite związki chemiczne, które przez skórę lub układ oddechowy mogą przedostawać się do organizmu. Co prawda ryzyko jest minimalne, ale w sytuacji, gdy tworzą się wszystkie najważniejsze narządy dziecka, lepiej dmuchać na zimne.

A czy można zafarbować same odrosty na początku ciąży? Tu niestety odpowiedź też jest przecząca. Pocieszający może być jedynie fakt, iż czas mija szybko i już niebawem rozpocznie się drugi trymestr, znacznie łatwiejszy dla mamy.

Czym można farbować włosy w drugim trymestrze?

Niegdyś rygorystycznie przestrzegano zakazu farbowania włosów przez kobiety w ciąży, ale trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że farby sprzed kilku dekad miały zdecydowanie więcej szkodliwych związków chemicznych niż dzisiejsze. Przede wszystkim producenci wyeliminowali amoniak, a to właśnie jego powinny unikać przyszłe mamy. Przed kupnem farby warto więc dokładnie przeczytać jej skład.

Ciąża to całkowicie nowa gospodarka hormonalna, a więc i niespodzianki, które trudno przewidzieć. Nie zawsze kolor włosów po zafarbowaniu będzie taki, jakiego przyszła mama oczekuje. Nawet panie, które od lat używały tej samej farby do włosów, muszą się liczyć z nieoczekiwanymi efektami. Aby zapobiec takim niespodziankom, można skorzystać z szamponów koloryzujących. Nawet jeśli coś pójdzie nie tak, to szampony nie są trwałe, ponadto można stosować je częściej. W przypadku nieudanej koloryzacji farbą trzeba czekać około sześciu tygodni przed nałożeniem kolejnej.

Jak wygląda farbowanie włosów w trzecim trymestrze?

Trzeci trymestr może być dla przyszłej mamy męczący fizycznie. Brzuch staje się coraz większy i cięższy, coraz mocniej naciska na różne narządy, wywołując dyskomfort lub ból. Także pochylanie się lub długotrwałe trzymanie rąk w górze ma prawo być bardziej męczące niż kiedykolwiek wcześniej.

Co w takiej sytuacji?

Najlepiej poprosić o pomoc drugą kobietę – ona najlepiej zrozumie, że farbowanie włosów to poważna sprawa i nie można go odłożyć na inny czas. Po urodzeniu dziecka co prawda poruszanie się będzie łatwiejsze, ale wykrojenie odpowiedniej ilości czasu już nie.

Druga opcja to wizyta w salonie fryzjerskim. Trzeba się jednak liczyć z tym, że będzie tam głośno (ciągle pracujące suszarki), a mieszanka zapachów może być męcząca.

Warto przy okazji rozprawić się z kilkoma mitami: farbowanie włosów w ciąży na pewno NIE skutkuje tym, że dziecko ma przebarwienia na twarzy lub jest rude. Farby do włosów nie mają żadnego wpływu na układ genów.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
24 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *