Nowe technologie

Pompy próżniowe – rodzaje, zasada działania


Pompy próżniowe wykorzystywane są w procesach produkcyjnych realizowanych w próżni. Jakie są ich rodzaje? Na jakiej zasadzie działa pompa próżniowa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Rodzaje pomp próżniowych

Pompa próżniowa to urządzenie, które generuje próżnie. Jego wydajność uzależniona jest od rodzaju pompy, ponieważ wyróżnia się urządzenia suche oraz mokre. W przypadku tych pierwszych chodzi o łopatkowe pompy próżniowe, których funkcjonowanie nie wymaga zastosowania żadnego oleju. Ich wydajność pozwala jednak wygenerować próżnię jedynie na poziomie około 85%. Zdecydowanie wyższy poziom próżni (na poziomie 95% lub więcej czego wymagają procesy przemysłowe) jest w stanie wygenerować pompa próżniowa olejowa. W jej przypadku olej odpowiada za uszczelnianie, smarowanie, chłodzenie, zabezpieczanie przed korozją oraz wypłukiwanie zanieczyszczeń.

Na jakiej zasadzie działa pompa próżniowa?

Pompa próżniowa zasysa gaz tworząc próżnię. Warto jednak mieć świadomość, że wraz z gazem zasysane są również wszystkie zanieczyszczenia, które przechodzą przez pompę, by zostać wydalonym poza układ. Zanieczyszczenia pod postacią pary są absorbowane przez przedmioty umieszczane w systemie próżniowym. Pyły, czyli zanieczyszczenia, które dostają się do systemu wraz z wsadem negatywnie wpływają na działanie pompy, ponieważ degradują olej, uszczelnienia oraz części wewnętrzne.Podsumowując należy stwierdzić, że pompa próżniowa to urządzenie, które odpowiada za generowanie próżni. Jego wybór powinien być dopasowany do potrzeb, a konkretne rozwiązania można znaleźć w ofercie firmy Techem, która jest partnerem tego tekstu.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
46 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.