Finanse

Pożyczka konsolidacyjna — krok po kroku


Na skutek podwyżek stóp procentowych raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym poszybowały w górę. Jeśli z powodu wzrostów terminowa spłata zobowiązań coraz mocniej obciąża Twój budżet, sięgnij po pożyczkę konsolidacyjną. Czym jest w praktyce i w jaki sposób pomoże w odzyskaniu finansowej płynności?

Co to jest pożyczka konsolidacyjna?

Pożyczka konsolidacyjna to pożyczka na spłatę innych zobowiązań finansowych: kredytów i pożyczek. Jeśli po nią sięgniesz, pożyczkodawca spłaci Twoje zobowiązania w innych instytucjach finansowych, a Ty zamiast kilku rat będziesz spłacał jedną — niższą. Dzięki konsolidacji w Twoim portfelu pozostanie więcej pieniędzy, a stres towarzyszący napiętemu budżetowi pozostanie tylko wspomnieniem.

Jakie zobowiązania można skonsolidować?

Przedmiotem konsolidacji mogą być zobowiązania udzielone przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe: kredyty ratalne, gotówkowe, samochodowe, a nawet limity na kartach kredytowych i debetowych.

Jak dostać pożyczkę konsolidacyjną — krok po kroku

Chcesz skonsolidować zobowiązania finansowe i odciążyć domowy budżet?

1. Przeanalizuj umowy aktualnie posiadanych kredytów i pożyczek.

Zanim rozpoczniesz poszukiwania najlepszej pożyczki konsolacyjnej, przeanalizuj umowy aktualnie posiadanych kredytów i pożyczek. Upewnij się, że każdą z nich możesz spłacić przed terminem. Sprawdź także, czy wcześniejsza spłata wiąże się z koniecznością uiszczenia prowizji. Nawet jeśli tak będzie, nie oznacza to wcale, że warto zrezygnować z konsolidacji. Zwłaszcza jeśli wysokość prowizji będzie stosunkowo niewielka, a warunki pożyczki konsolidacyjnej — zdecydowanie bardziej atrakcyjne.

2. Znajdź szytą na miarę pożyczkę konsolidacyjną.

Wybór pierwszej lepszej pożyczki konsolidacyjnej może narazić Cię nie tylko na dodatkowe koszty, ale także na niewygodną obsługę. Zanim złożysz wniosek pożyczkowy, porównaj oferty dostępnych na rynku produktów, zwracając uwagę przede wszystkim na:

 • dostępne kwoty. Jeśli chcesz skonsolidować zobowiązania opiewające na sporą sumę (np. kilkaset tysięcy złotych), w pierwszym kroku wyselekcjonuj pożyczkodawców, którzy pożyczą Ci tyle, ile potrzebujesz;
 • okresy spłaty. Jeśli zależy Ci na tym, aby kwota miesięcznej raty była jak najniższa, wybierz pożyczki, które będziesz mógł spłacać nawet przez kilka lat;
 • To RRSO, a nie oprocentowanie precyzyjnie wskazuje, ile zapłacisz za pożyczone pieniądze. Im niższe, tym tańsza pożyczka;
 • dodatkowe udogodnienia dla pożyczkobiorców, np. możliwość odroczenia pierwszej raty.
  3. Przygotuj dokumenty

  Nie wszyscy wiedzą, że pożyczkodawca nie wypłaca pożyczki konsolidacyjnej na konto pożyczkobiorcy. Pozyskane środki trafiają bezpośrednio na rachunki do spłaty kredytów i pożyczek w innych instytucjach finansowych. Do złożenia wniosku o konsolidację będziesz potrzebował więc nie tylko dokumentu tożsamości oraz dokumentu, który potwierdzi źródło i wysokość Twoich dochodów. Niezbędne będą także zaświadczenia zawierające informacje o aktualnych zobowiązaniach: o ich saldzie oraz numerach kont do spłaty.

  4. Złóż wniosek

  Kolejnym krokiem powinno być złożenie wniosku pożyczkowego. Wiele instytucji umożliwia wykonanie tej czynności nie tylko w oddziale, ale także przez internet. Pożyczka konsolidacyjna online to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą oszczędzić czas i jeszcze bardziej uprościć cały proces.

  5. Poczekaj na decyzję

  Kiedy pożyczkodawca otrzyma wniosek i dodatkowe dokumenty – przeanalizuje Twoją zdolność kredytową i wyda decyzję. Jeśli będzie pozytywna, niezwłocznie wypłaci środki i spłaci zobowiązania w innych instytucjach finansowych.

  Pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych — czy to dobre rozwiązanie?

  Wiele osób zastanawia się, czy po pożyczkę konsolidacyjną mogą sięgnąć osoby zadłużone, które mają opóźnienia w terminowej spłacie rat. Niezbędnym warunkiem pozytywnej decyzji kredytowej jest posiadanie wymaganej przez kredytodawcę zdolności do spłaty. Opóźnienia w spłacie rat mogą spowodować pogorszenie historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej, która ma znaczący wpływ na zdolność kredytową. W takich okolicznościach szanse na otrzymanie pożyczki konsolidacyjnej są minimalne. Jeśli rozważasz sięgnięcie po konsolidację, najlepszym momentem, aby to zrobić, jest ten, w którym spłata kredytów i pożyczek jest już sporym obciążeniem dla budżetu, ale wciąż udaje Ci się regulować raty w terminie.

  Źródło:
  https://www.bankier.pl/smart/kredyt-konsolidacyjny-co-to-jest-rodzaje-i-warunki
comments icon0 komentarzy
0 komentarze
35 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *