Biznes

Sprzedawca, czyli najbardziej poszukiwany pracownik 2021 roku!


Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2021 roku pracodawcy zgłaszają największe zapotrzebowanie na sprzedawców. Liczba ofert od przedsiębiorców rośnie, a osób chętnych do pracy w handlu nie brakuje. Ile zarabia kasjer i jakie są jego obowiązki? Dowiesz się z poniższego tekstu.

Najbardziej poszukiwany pracownik 2021 roku: kasjer-sprzedawca

Według informacji opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny za najbardziej poszukiwany zawód w 2021 roku uznaje się pracownika sklepu (sprzedawcę/kasjera). Rosnąca liczba ofert pracy, dostępnych m.in. tutaj, potwierdza duże zapotrzebowanie na pracowników handlu. Jak podaje OLX Praca, w 2021 roku nastąpił 30-procentowy wzrost liczby ofert dla pracowników sprzedaży i obsługi klienta w stosunku do ubiegłego roku. Gdy zaś wziąć pod uwagę ostatnie lata, liczba ogłoszeń wzrosła o 19 proc. 

Jak podkreśla Paweł Świderski, dyrektor kategorii Praca, w 2021 roku kasjerzy i pracownicy sklepów mają do dyspozycji o 16 proc. więcej ogłoszeń. Obecnie liczba ofert pracy dla osób szukających zatrudnienia w obsłudze klienta i sprzedaży wynosi 39 tysięcy. 

GUS podaje, że najbardziej poszukiwanym pracownikiem w 2021 roku jest sprzedawca, a za nim plasują się: 

  • robotnicy budowlani robót stanu surowego i pokrewni, 
  • kierowcy ciężarówek i autobusów, 
  • robotnicy budowlani robót wykończeniowych i pokrewni, 
  • pracownicy do spraw ewidencji materiałowej i transportu, 
  • analitycy systemów komputerowych i programiści.

Jakie są obowiązki sprzedawcy? 

Należy zauważyć, że według Klasyfikacji Zawodów i Specjalności kasjer oraz sprzedawca to dwa różne stanowiska. Zakres zadań zawodowych kasjera jest węższy. Należy do nich przede wszystkim obsługa kasy fiskalnej. Wśród obowiązków kasjera wymienia się przyjmowanie należności i wydawanie klientom reszty oraz wystawianie faktur/paragonów i rozliczanie kasy. 

Do obowiązków sprzedawcy należą zaś nie tylko wskazane zadania, ale również przyjmowanie dostaw, prowadzenie inwentaryzacji, dbanie o ekspozycję i kompleksowa obsługa klienta (m.in. udzielanie informacji o produktach oraz doradztwo). 

Środowisko pracy kasjera i kasjera-sprzedawcy

Pracownicy sklepowi świadczą pracę siedzącą lub stojąco-siedzącą. Zazwyczaj wykonują swoje obowiązki zawodowe w zamkniętych pomieszczeniach. Podczas pracy kasjer lub kasjer-sprzedawca ma częsty kontakt z innymi ludźmi. Wypełniając należące do niego zadania, korzysta z kasy fiskalnej oraz terminala płatniczego, a także, gdy jest to potrzebne (np. w sklepach spożywczych), wagi. Pracuje przy on świetle dziennym i/lub elektrycznym. 

W zawodzie kasjera i kasjera-sprzedawcy często obowiązuje praca zmianowa, a niekiedy również w dni wolne od pracy. Większość pracodawców wymaga od zatrudnionych noszenia odzieży roboczej.

Ile zarabia kasjer? 

Wpływ na wynagrodzenie pracowników ma wiele czynników. Należy do nich m.in. doświadczenie zawodowe, wykształcenie, wielkość oraz lokalizacja firmy, wymiar czasu pracy (pełny lub niepełny etat). 

W badaniu przeprowadzonym przez Sedlak & Sedlak zdecydowano się na rozgraniczenie wynagrodzeń sprzedawcy i kasjera. Jego wyniki wykazują, że przeciętny kasjer zarabia 3030 zł brutto. Część pracowników może liczyć także na benefity w postaci m.in. ubezpieczenia na życie (20 proc.), karnetów na siłownie lub do klubów fitness (18 proc.) oraz prywatnej opieki medycznej (17 proc.). 

Mediana zarobków sprzedawcy wynosi zaś odpowiednio: 

  • dla młodszego specjalisty: 3200 zł brutto, 
  • dla specjalisty: 3580 zł brutto, 
  • dla starszego specjalisty: 3480 zł brutto. 

Do najpopularniejszych benefitów pracowniczych należą zniżki na firmowe produkty lub usługi (32 proc.), ubezpieczenie na życie (22 proc.) i prywatna opieka medyczna (19 proc.).

Kasjer-sprzedawca to aktualnie najbardziej poszukiwany przez pracodawców zawód. Do świadczenia go wymaga się najczęściej posiadania aktualnego orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych. Zakres zadań zawodowych pracownika zależny jest od jego pracodawcy, a zarobki na stanowisku są niższe od średniego wynagrodzenia brutto.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
73 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *