OZE

Co warto wiedzieć na temat samochodów elektrycznych?


Już od 2035 roku w krajach Unii Europejskiej może zacząć obowiązywać zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych. Dlatego należy się spodziewać, że z każdym rokiem na popularności będą zyskiwać auta elektryczne, których eksploatacja jest w pełni przyjazna dla środowiska.

Przedstawiamy najważniejsze informacje o pojazdach elektrycznych oraz zalety ich posiadania.

Czym jest auto elektryczne i jaka wiąże się z nim historia?

Samochód elektryczny to pojazd napędzany wyłącznie z wykorzystaniem energii elektrycznej. Jest ona magazynowana w akumulatorach, a następnie przekazywana przez silnik na koła. Auta w pełni elektryczne są oznaczane za pomocą symbolu EV lub BEV.

Pierwszy model samochodu elektrycznego został skonstruowany już w pierwszej połowie XIX wieku przez pochodzącego ze Szkocji Roberta Andersona. Pojazd ten pozwalał poruszać się z niedużą prędkością i miał mały zasięg. Przełomem było wynalezienie akumulatorów, dzięki którym auto mogło być napędzane prądem stałym. W 2009 roku na rynku pojawił się bestsellerowy model – Nissan Leaf.

Najpopularniejsze marki samochodów elektrycznych w Polsce

W naszym kraju z końcem czerwca 2022 roku było zarejestrowanych 23 698 w pełni elektrycznych aut, w tym 2107 dostawczych. W pojazdy elektryczne inwestują głównie firmy. Ich zakup jest jednak na tyle kosztowny, że większość przedsiębiorców korzysta z zewnętrznych źródeł finansowania, w tym leasingu. Najpopularniejszy jest leasing samochodów elektrycznych Nissan, BMW, Renault i Tesla.

Auta elektryczne – najważniejsze zalety i korzyści

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na samochód elektryczny. Wskazujemy najważniejsze z nich.

Komfortowa i bezpieczna jazda

Samochody elektryczne są bogato wyposażone, nie generują hałasu oraz nie czuć w nich zapachu spalanego paliwa. Nie wymagają również ręcznej zmiany biegów ani wymiany oleju. Jazda nimi jest stabilniejsza niż autem spalinowym, za sprawą nisko umieszczonego środka masy. Dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu, samochód z napędem elektrycznym błyskawicznie przyspiesza, co zwiększa bezpieczeństwo podczas wyprzedzania i omijania przeszkód.

Nieduże koszty eksploatacji

Jazda autem elektrycznym jest znacznie tańsza niż spalinowym – można zaoszczędzić na kosztach zasilania, a także serwisu, ponieważ pojazdy takie cechują się niską awaryjnością.

Dodatkowe przywileje

Właściciel samochodu elektrycznego może korzystać z buspasów, stref czystego transportu, bezpłatnych odcinków autostrad, a także darmowych parkingów i stacji ładowania. Ma także możliwość korzystania z preferencji oraz ulg podatkowych, np. podwyższonego limitu amortyzacji.

Stale zwiększający się zasięg

Średni zasięg auta z napędem elektrycznym systematycznie rośnie. Sporym zasięgiem jazdy wyróżniają się modele marki Tesla oraz Renault – np. samochód elektryczny Renault Zoe ma zasięg do 395 km na jednym naładowaniu.

Poprawiająca się infrastruktura ładowania

Infrastruktura stacji ładowania dynamicznie się rozwija – według danych z czerwca 2022 roku, w naszym kraju funkcjonuje już 2232 ogólnodostępnych stacji – z czego 29% to stacje szybkiego ładowania (DC).

Zeroemisyjność

Samochody elektryczne są zeroemisyjne, czyli jazda nimi nie powoduje zanieczyszczeń środowiska. Przedsiębiorca korzystający z takiego pojazdu może więc kreować wizerunek firmy odpowiedzialnej społecznie, która troszczy się o ekologię. W wielu branżach stanowi to ważną przewagę konkurencyjną.

Możliwość skorzystania z dofinansowania

Polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z bezzwrotnego dofinansowania zakupu i leasingu samochodu w pełni elektrycznego – zarówno osobowego, jak i dostawczego. Wsparcie finansowe jest udzielane z programu rządowego „Mój elektryk”. Maksymalna wartość pojazdu wynosi 225 tysięcy złotych brutto. Limit dotacji w przypadku aut osobowych ustalono na 27 000 złotych, a ciężarowych i dostawczych – 70 000 złotych.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
34 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.