OZE

Planujesz instalację fotowoltaiki w 2023 r.? Poznaj dotacje na sfinansowanie inwestycji!


Popularność fotowoltaiki wciąż rośnie. Moc instalacji w listopadzie 2022 r. była większa o aż 67% w stosunku do listopada 2021 r. Rosnące ceny prądu pozwalają sądzić, że trend ten się utrzyma. Sprzyja temu też wiele możliwości sfinansowania zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych. Nie musisz mieć własnych środków, żeby zacząć produkować prąd na własny użytek!

Dotacje na fotowoltaikę – Mój Prąd 4+

Program Mój Prąd 4+ pozwala m.in. sfinansować zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 2–10 kW w budynkach mieszkalnych. Ze wsparcia mogą skorzystać osoby fizyczne, które zdecydują się na system on-grid, a więc podłączony do sieci energetycznej i umożliwiający przekazywanie do niej nadwyżek wyprodukowanej energii.

Decydując się na taką formę sfinansowania montażu elektrowni słonecznej – dofinansowanie pokryje do 50% kosztów kwalifikowanych.

Dotacje na fotowoltaikę – Czyste Powietrze Plus

Czyste Powietrze Plus to forma dofinansowania, która przewiduje wsparcie prac termomodernizacyjnych. Pomoc skierowana jest zarówno do właścicieli, jak i współwłaścicieli budynków mieszkalnych. Ważnym progiem uprawniającym do złożenia wniosku o dofinansowanie jest roczny dochód – nie może on przekroczyć kwoty 135 000 zł.

Im bardziej kompleksowe prace termomodernizacyjne, tym większe możliwe do uzyskania dofinansowanie z programu Czyste Powietrze Plus. Możesz liczyć na pokrycie nawet 40–100% kosztów kwalifikowanych związanych z zakupem paneli fotowoltaicznych (do kwoty 6 000–15 000 zł).

Dotacje na fotowoltaikę – Agroenergia

Agroenergia jest formą dofinansowania skierowaną do właścicieli i dzierżawców ziemi o powierzchni 1–300 ha i dysponujących nią  przez minimum rok przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Miej przy tym na uwadze, że wielkość instalacji powinna być nie mniejsza niż 10 kW i nie większa niż 50 kW. Wysokość dofinansowania może wynieść do 20%. Przewidziano dwa progi wsparcia. 13% w przypadku instalacji fotowoltaicznych o mocy 31–50 kW (do 15000 zł) i 20% w przypadku instalacji fotowoltaicznych o mocy 10–30 kW (do 20000 zł).

Dotacje na fotowoltaikę – Zielona energia w gospodarstwie rolnym

Zielona energia w gospodarstwie rolnym jest dofinansowaniem skierowanym do rolników, którzy zdecydują się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kW wraz z magazynem energii oraz systemem inteligentnego zarządzania energią.

Najwięcej skorzystają młodzi rolnicy oraz ci, którzy zdecydują się złożyć wniosek zbiorowo. Wówczas dotacja może pokryć do 60% kosztów kwalifikowanych. Natomiast w pozostałych przypadkach wsparcie może wynieść 30–50%. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Elektrownie Słoneczne.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
9 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *