Dom i Ogród

Na co zwrócić uwagę, wybierając zestaw podtynkowy? 4 najważniejsze wskazówki


Zestaw podtynkowy WC to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań w zakresie montażu ceramiki łazienkowej. Pozwala ukryć przyłącza oraz rury, widoczne w przypadku standardowej instalacji, a także najefektywniej wykorzystać dostępne miejsce. Na co zwracać uwagę, wybierając zestaw podtynkowy WC? Oto pomocne wskazówki, które pomogą Ci zdecydować się na optymalne rozwiązanie!

Zestawy podtynkowe WC mają swoich zwolenników i przeciwników. Jest to jednak doskonałe rozwiązanie w małych łazienkach, gdzie ważne jest nie tylko wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni, ale również estetyka. Zestaw podtynkowy WC, aby spełnił te warunki, musi być odpowiednio dopasowany do danej łazienki, fachowo zamontowany, a elementy zestawu powinny być wysokiej jakości. Co to dokładnie oznacza?

1.  Rodzaj zestawu podtynkowego 

Każdy zestaw podtynkowy ma stalową, mocną ramę, z odpowiednio uformowanych kształtowników. Zabezpiecza się ją przed korozją i lakieruje proszkowo, aby wytrzymała wieloletnie użytkowanie. Tego typu rama ma fabrycznie wyznaczone punkty mocowania oraz komplet niezbędnych śrub montażowych. W zestawie podtynkowym WC znajdują się także: zbiornik spłukujący oraz niezbędne przyłącza.

Wybór konkretnego rodzaju ramy podyktowany jest najczęściej: nośnością ścian, ilością wolnej powierzchni oraz planowanym efektem końcowym. Do wyboru są zestawy podtynkowe do zabudowy mokrej oraz suchej.

  • Zestaw podtynkowy do zabudowy mokrej (zwany ciężkim) – przeznaczony do mocowania na trwałych, murowanych ścianach o dużej nośności. Tego typu stelaż wymaga odpowiednio dużej wnęki wykutej w ścianie. Montaż takiej toalety należy zaplanować już na etapie projektowania łazienki, ponieważ niezbędne są prawidłowo wyprowadzone przyłącza.  
  • Zestaw podtynkowy do zabudowy suchej (zwany lekkim) – stelaż o lżejszej konstrukcji, który jest przeznaczony do lekkiej zabudowy (ściany z płyt gipsowo-kartonowych). Obudowa z podwójnej warstwy płyt o grubości 12,5 mm stanowi bazę pod dekoracyjną warstwę wierzchnią, na której następnie mocowana jest miska ustępowa. 
Zdjęcie: leroymerlin.pl

2. Wymiary stelaża i miski ustępowej

Montaż zestawu podtynkowego pozwala m.in. na precyzyjną regulację wysokości toalety i tym samym dostosowanie jej do potrzeb użytkowników. Do mocowania WC mogą zostać użyte stelaże niskie lub wysokie. Różnią się one m.in. umiejscowieniem przycisku spłukującego. W stelażu niskim ów przycisk znajduje się za podniesioną klapą deski sedesowej. Ma to wpływ na nawyki higieniczne osób korzystających z toalety (użycie spłuczki jest możliwe jedynie po opuszczeniu klapy). Z kolei wysoki stelaż pozwala wyeksponować przycisk spłuczki, który niekiedy pełni funkcję dekoracyjną (przyciski z barwionego szkła, grawerowane itp.).

Zdjęcie: leroymerlin.pl

3. Zakres regulacji stelaża i pojemności spłuczki

Najważniejsza jest regulacja wysokości i głębokości montażu stelaża, zwłaszcza gdy ilość miejsca jest ograniczona. Najpłytsze stelaże mają kilkanaście centymetrów głębokości. Spłuczka zazwyczaj składa się z dwudzielnego przycisku, pozwalającego spuścić określoną ilość wody: większy zakres wynosi 6-9 litrów, mniejszy 3-5 litrów. Niektóre przyciski mają też funkcję STOP – po ich powtórnym naciśnięciu strumień wody zostaje zatrzymany.

Co istotne, dostęp do mechanizmu spłukującego jest możliwy po zdjęciu przycisku. Ewentualne naprawy można wykonać tylko przez powstały w ścianie otwór (jest wystarczający np. do wymiany zaworu napełniającego czy spustowego spłuczki). Warto też wiedzieć, że rezerwuar w wybranych zestawach podtynkowych ma dodatkową izolację akustyczną w postaci warstwy styropianu – tłumi ona charakterystyczny dźwięk, jaki wydaje woda wypełniająca zbiornik.

Zdjęcie: leroymerlin.pl

4. Jakość stelaża i mechanizmu spłukującego

Ze względu na utrudniony dostęp i skomplikowaną wymianę zestawu podtynkowego, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość jego wykonania. O ile rama stelaża jest zazwyczaj mocna i solidna, o tyle mechanizm spłukujący może nie dorównywać jej trwałością. Każdy z elementów zestawu powinien mieć więc odpowiednio długą gwarancję. Choć – gdy dojdzie do poważnej awarii – kucie zabudowy może okazać się niezbędne.

Nie zmienia to jednak faktu, że mechanizm powinien być wykonany precyzyjnie i z tworzywa odpowiednio wysokiej klasy. Dzięki temu jest znacznie mniejsze ryzyko usterek i spokój na długie lata.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
48 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *