Rodzina i dziecko

Opieka nad osobami starszymi


Opieka nad osobami starszymi

W Polsce wciąż trwa debata na temat sytuacji osób starszych – o słabo rozwiązanej sytuacji ekonomicznej, prawnej, medycznej. Dopóki seniorzy są sprawni, sami mogą się sobą opiekować, to wszystko jest w porządku, jeśli tylko ich sytuacja fizyczna się pogarsza, to pojawia się problem.

Kto powinien wziąć odpowiedzialność?

Niewiele jest w Polsce osób, które nie mają bliskich, mimo to możemy śmiało wysunąć wniosek, że w naszym kraju osoby starsze  żyją samotnie. Dzieci zazwyczaj są zaganiane, zabiegane, nie mają czasu troszczyć się o rodziców, wymagających opieki. Wnuki, jeśli już są, to są ku temu za małe, bądź równie zajęte co rodzice. I tak starsi pozostają samotni – dopóki małżeństwa są razem, to rzadko kiedy osoby takie wymagają dodatkowej opieki. Jednak, jak jedna z osób umiera, to zaczyna się prawdziwy problem. Brak towarzystwa jest największym wrogiem dla zdrowia i kondycji psycho-fizycznej. W Niemczech na przykład zatrudniane są do opieki nad osobami starszymi wykwalifikowane osoby, będące towarzyszami dnia codziennego. Bardzo często są to Polacy, przeszkoleni i przygotowani do tego rodzaju pracy. Możecie o tym poczytać na stronach firm pośredniczących w zatrudnianiu opiekunów i świadczących pomoc merytoryczną, na przykład na stronie samaris24.eu.

Kiedy nastąpi rewolucja?

Przez wzgląd na fakt, że żyjemy w społeczeństwie starzejącym się, my również będziemy zobligowani do stworzenia odpowiednich warunków i przygotowania opieki dla osób starszych w Polsce. Jeśli większość młodych osób wyjedzie z kraju, by opiekować się zagranicznymi seniorami, to kto zaopiekuje się ich rodzicami? To palący problem współczesnego przekroju społecznego w naszym kraju. Czy macie jakieś pomysły jak można rozwiązać taki problem? Co powinniśmy zrobić, by nam wszystkim żyło się lepiej? I aby nasi bliscy seniorzy nie pozostali w jesieni życia sami sobie? Piszcie, może razem uda nam się opracować strategię działania!

comments icon3 komentarze
3 komentarze
8 wyświetleń
bookmark icon

3 thoughts on “Opieka nad osobami starszymi

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Najstarsze
    Najnowsze
    Najwyżej oceniane