Różne

Różne rodzaje jednorazowej odzieży stosowanej w placówkach medycznych


Jednorazowa odzież medyczna

Choć szpitale i inne placówki medyczne są z reguły ukierunkowane na pomoc chorym i potrzebującym, to nie można zaprzeczyć, że stanowią również miejsca o dużym ryzyku występowania szkodliwych mikroorganizmów i czynników biologicznych. Obcowanie specjalistów lub odwiedzających z osobami chorymi stanowi idealny moment na zaatakowanie zdrowego organizmu. Dlatego warto w odpowiedni sposób uchronić się przed niepotrzebnym ryzykiem poprzez stosowanie jednorazowej odzieży ochronnej o medycznym przeznaczeniu.

Jednorazowe maseczki ochronne są powszechne w placówkach medycznych

Przykładowa maska higieniczna

Trudno zaprzeczyć, że twarz jest obszarem szczególnie narażonym na działanie chorobotwórczych drobnoustrojów. Zwłaszcza kiedy mowa o pracownikach służby zdrowia i zawodach pracujących w placówkach medycznych. Prawdziwie duży stopień ryzyka dotyczy stomatologów, pielęgniarek zabiegowych czy chirurgów (np. naczyniowych, plastycznych), którzy to z uwagi na realizowane zadania w ramach wykonywanej pracy borykają się z niebezpieczeństwem kontaktu różnego rodzaju wydzielin (np. krwi, śliny, śluzu) z powierzchnią twarzy. W tym celu niezbędne będzie użycie specjalnych masek higienicznych, które są idealnym przykładem jednorazowej odzieży medycznej o dwojakim przeznaczeniu. Z jednej strony polecane są dla lekarzy i specjalistów, ale z drugiej nic nie stoi na przeszkodzie, aby były stosowane przez pacjentów (np. przebywających na tym samym oddziale) bądź osoby odwiedzające. Dwuwarstwowa budowa zapewnia odpowiedni stopień ochrony, a przepuszczający powietrze materiał umożliwia łatwe oddychanie.

W służbie zdrowia fartuch jednorazowy jako odzież ochronna jest niezbędny 

Fartuch medyczny – sklep asinos.pl

Blok operacyjny można porównać do prawdziwej gry w ruletkę, a sami lekarze i pracownicy nie mogą narzekać na nudę. Wielokrotnie pozornie łatwe zabiegi chirurgiczne mogą przerodzić się w prawdziwe wyzwanie, któremu towarzyszy „rozlew krwi”. Nie raz i nie dwa pacjenci szpitalnych oddziałów ratunkowych trafiają w naprawdę kiepskim stanie, a lekarz bez zastanowienia musi przystąpić do przeprowadzenia operacji w celu ratowania ludzkiego życia. Przed wejściem na salę niezbędny będzie specjalny fartuch, który pozwoli na ochronę ciała lekarza prowadzącego oraz pozostałych członków zespołu zabiegowego. Dostępne na rynku fartuchy mogą być wykonane z folii polietylenowej lub popularnej w branży medycznej włókniny.

Jednorazowe ochraniacze na buty pomogą utrzymać czystość w placówce medycznej

Medyczne ochraniacze na buty

Popularne „foliowe worki na buty” nie powinny nikogo dziwić w tym tekście. Ochraniacze stanowią jedną z najczęstszych form odzieży medycznej o jednorazowym zastosowaniu, która jest jednakowo polecana pacjentom, kadrze pracowniczej oraz osobom odwiedzającym. Choć pozornie wydaje się, że służą jedynie do zachowania odpowiedniego stopnia czystości na terenie całego szpitala, to w rzeczywistości ułatwiają ograniczenie dostania się wszelkiego rodzaju bakterii i innych zewnętrznych mikroorganizmów. Co więcej, ochraniacze ograniczają ryzyko poślizgu na dość śliskiej powierzchni pokrywającej szpitalne korytarze lub sale operacyjne. Ich uniwersalny rozmiar rozwiązuje wszelkie problemy z niedopasowaną wielkością.

Czepek to też odzież medyczna

Czepek pielęgniarski z włókniny

Długie lub krótkie włosy niosą za sobą ryzyko ich wypadnięcia w trakcie kontaktu z pacjentem, co w przypadku osoby operowanej czy otwartej rany ma niesłychanie istotne znaczenie. Jednorazowe czepki ochronne są wykorzystywane zarówno przez pielęgniarki, jak i lekarzy prowadzących, co umożliwia ograniczenie pojawienia się tzw. ciała obcego w miejscu zabiegowym. Co więcej, czepki te znajdują też zastosowanie w przypadku innych członków personelu medycznego (np. położnych), pacjentek (np. na oddziałach ginekologicznych czy w czasie porodu), a także dietetyków czy pracowników szpitalnej kuchni.

Tekst powstał we współpracy z firmą AsinoS

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
15 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *